Jak vypadá vyšetření zraku u dětí

Kdy jít s dětmi na vyšetření zraku?

Je důležité chodit s dětmi na pravidelné oční kontroly. Vyšetření může u nich odhalit případný problém a včas hledat jeho řešení. To, jak konkrétně test zraku u dětí probíhá, je dané hlavně věkem dítěte. Doporučujeme, abyste dítě poprvé vzali na vyšetření v předškolním věku (ideálně kolem čtyř let) a poté každé dva roky.


Proč jsou kontroly zraku u dětí důležité?

Čím dříve necháte dítěti vyšetřit zrak, tím dříve můžete zjistit a napravit zrakové vady.

Pravidelné kontroly také předchází problémům s rozvojem dítěte a jeho vzděláváním, což je jeden z důvodů, proč optometristé i oční lékaři pravidelné prohlídky doporučují. Mnohdy se stává, že dítě má problémy s učením zkrátka proto, že špatně vidí, což mu komplikuje zejména čtení a psaní textu, ale i třeba malování nebo koordinaci při hře se stavebnicemi.

V některých případech může být nezbytné vzít dítě na vyšetření zraku už dřív než ve čtyřech letech, například pokud je zjevné, že šilhá nebo pokud se v rodině vyskytují zrakové vady, jako je právě šilhavost, ale také třeba tupozrakost nebo šedý zákal.


Jak často bude dítě chodit na kontroly zraku?

Frekvence očních prohlídek u dětí závisí na jejich věku a rodinné anamnéze (tedy na tom, zda a v jaké míře se u příbuzných vyskytují oční vady či nemoci).

Níže je několik příkladů:

 • Do 72 hodin od porodu: Ihned po narození provádí lékaři u dětí základní oční test, aby se přesvědčili, že netrpí závažným očním onemocněním, jako je například šedý zákal. Pokud lékaři nějaký problém objeví, dohodnou se s vámi na možnosti okamžité léčby.

 • Věk 6–8 týdnů: Zde se jedná o součást rutinního vyšetření novorozenců a jeho lékaři při něm zjišťují, zda po porodu nedošlo k přehlédnutí nějaké zásadní oční vady či nemoci.

 • Od 1 roku přibližně do 3 let: V tomto věku se zrak dítěte stále vyvíjí a může být ohrožen vznikem nějaké oční vady. V takovém případě se provede vyšetření.

 • Od 4 do 5 let: V tomto věku začínají děti chodí většinou do školky a brzy už je čeká školní docházka. Protože se zrak stále vyvíjí a ve škole namáhán čtením a psaním, důrazně doporučujeme mezi 4. a 5. rokem života provést vyšetření očí nebo screening zraku. Zjistíte, jestli se zrak vašeho dítěte vyvíjí tak, jak má. Oční lékař v případě potřeby doporučí nejvhodnější způsob nápravy.


Co se při vyšetření dělá?

Zde jsou některá vyšetření, která může oční lékař u dětí provést:

 • Červený reflexní test: Tento test se provádí u novorozenců v rámci celkové tělesné prohlídky. Lékař při něm použije nástroj nazývaný oftalmoskop, který zvětšuje oči dítěte. Když lékař oči zvětší, posvítí do nich a zjistí, zda se červený odraz odráží zpět. Pokud zaznamená bílý odraz, může to být znakem oční vady.

 • Reflexní test zornice:  Lékař do očí dítěte posvítí, aby zjistil, jak reagují na světlo. Pokud se zornice v reakci na světlo ihned smrští, jsou oči zdravé. Pokud ne, je možné, že bude potřeba oči léčit.

 • Test rozsahu pohybu:  Zde se testuje rozsah pohybu očí. Lékař při něm nasměruje pozornost dítěte na konkrétní předmět a tento předmět pak přesune do osmi různých pozic. Pozoruje při tom rozsah pohybu očí dítěte. Cílem je zjistit u dítěte flexibilitu očních svalů.

 • Refrakční vyšetření: Při tomto vyšetření se kontroluje ostrost zraku a zda není nutné, aby dítě nosilo brýle. Oční lékař toto vyšetření provede tak, že do každého oka nakape preskriptivní kapky, které rozšíří zornice a poskytnou lepší pohled na zadní stranu očí dítěte.


Možná si říkáte, jak může zraková kontrola probíhat u tříletých dětí, když ještě nedokáží rozeznat písmena. Oční lékař namísto písmem použije tabulku s kresbami známých předmětů, s nimiž se dítě každý den setkává. Pak lékař dítě požádá, aby se podívalo konkrétním směrem a řeklo, co na tabulce vidí. Může také dítěti umístit před oči čočku a zeptat se, jak dobře předmět vidí.

Na závěr je důležité dodat, že vyšetření zraku u dětí do 15 let provádí pouze lékař. Od 15 let už mohou jít na vyšetření k optometristovi.

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

 • 90denní garance měření zraku
 • Doživotní servis
 • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku