Zánět víčka - léčba
Léčba zánětu víčka - blefaritidy
Pokud si myslíte, že byste mohli mít zánět víček, měli byste si promluvit se svým očním lékařem. Prozkoumá vaše oko a zejména víčko pomocí jasného světla a zvětšovacího nástroje zvaného štěrbinová lampa. Řekne vám také o možnostech léčby.
Zánět víček většinou sám odezní během několika týdnů, pokud si budete oči pravidelně čistit. Pokud se stav nezlepší, můžete od svého lékaře získat na předpis antibiotické oční kapky nebo další léky k potlačení infekce. Můžete také dostat steroidní oční kapky, které pomohou zmírnit otok.
Pokud máte zánět víček, můžete použít teplý obklad, jako je obličejový hadřík navlhčený teplou vodou, k léčbě příznaků doma. Přidržte si jej několik minut na očích, abyste zmírnili nepohodlí a změkčili případné nahromaděné krusty. Možná budete muset hadřík znovu navlhčit, aby se opět zahřál, pokud příliš rychle vychladne.
Je velmi důležité udržovat oční víčka čistá, zvláště pokud už máte zánět víček. Oči byste si měli čistit alespoň jednou denně. Čistěte vždy postupně jedno oko po druhém, pro každé oko použijte samostatný hadřík nebo vatu. Základem je nejprve důkladné umytí rukou s použitím mýdla a teplé vody. Pak použijte teplou kompresi, následovanou masáží víček a peelingem. Po vyčištění si oči vypláchněte čistou vodou. Pak vezměte čistý hadřík nebo nový kousek vaty na druhé oko, abyste si nepřenesli infekci z jednoho oka do druhého.
Když máte blefaritidu, nenoste kontaktní čočky a nepoužívejte oční make-up, zejména oční linky. To vše by mohlo infekci zhoršit.
Je dobré si oči pravidelně čistit i poté, co zánět odezní, pomáhá to zabránit jeho návratu. Pokud nosíte oční make-up, vyhoďte pro jistotu všechny produkty, které jste během trvání nemoci používali.