Pigmentová retinopatie
Co je pigmentová retinopatie?
Pigmentová retinopatie (latinsky Retinitis pigmentosa) zahrnuje vícero vzácných genetických onemocnění sítnice, které způsobují závažné problémy se zrakem.
Čím je pigmentová retinopatie způsobena?
Retinitis pigmentosa je genetická nemoc, je tedy podmíněná dědičností. Nehraje zde tedy roli infekce, prostředí nebo třeba poranění očí. Je to vzácná porucha, která postihuje zhruba jednoho člověka ze čtyř tisíc, v České republice se týká přibližně dvou tisícovek lidí.
Sítnice je jako obrazovka v zadní části oka (viz článek Jak funguje naše oko. Je tvořena speciálními buňkami, které detekují světlo; tyčinky, které zpracovávají bílé světlo, a čípky, které se starají o zpracování barevného světla. Světlo, které přichází do oka, přeměňují ho na elektrické signály, kterým rozumí náš mozek. Část lidských genů je odpovědná za tvorbu bílkovin, které tyto buňky potřebují ke svému fungování. Při pigmentové retinopatii tyto geny nefungují správně, takže tyčinky a čípky časem přestanou správně fungovat a nakonec zcela odumřou.
Příznaky pigmentové retinopatie
Někteří lidé s touto nemocí začnou příznaky pozorovat už v dětství, jiní je zaznamenají až ve věku třiceti let nebo později.
Zpočátku lidé obvykle vnímají, že je obtížnější vidět v šeru a ve tmě. Také mohou vnímat jako nepříjemné jasné světlo a mohou mít problémy s přizpůsobením zraku, když se úroveň světelnosti změní. Lidé s normálním zrakem se mohou přizpůsobit slabému světlu za 15 až 30 minut, lidem s touto nemocí to bude trvat výrazně déle. Častým jevem je, že lidé nevidí předměty na okrajích svého zorného pole, což způsobuje, že zakopávají či narážejí do věcí.
Pigmentová retinopatie má tendenci se postupem času zhoršovat. Jak se zorné pole zužuje, může nastávat až tunelové vidění. To znamená, že najednou člověk vidí jen malou výseč, jako by se díval tunelem nebo tubusem. V pozdějším věku může být problém zřetelně vidět i tuto malou oblast, což výrazně ztíží rozpoznávání lidí nebo čtení.
Pigmentová retinopatie postupuje u různých lidí odlišně podle toho, které genové kombinace ji vyvolaly.
Diagnostika pigmentové retinopatie
Pokud se domníváte, že byste mohli trpět pigmentovou retinopatii, měli byste si promluvit se svým očním lékařem. Vyšetří vaše oči a může vám poradit, jak s tímto onemocněním žít a jak se s ním co nejlépe vyrovnat.
Během vyšetření se lékař podívá do oka a dobře si prohlédne zejména sítnici. Při pigmentové retinopatii budou pravděpodobně vidět na sítnici tmavé pruhy.
Oftalmolog může také udělat test zorného pole. V rámci něj se člověku zobrazí světelné body ve středu a po stranách. Pak se se stiskává tlačítko k označení bodů, které ještě vidět jsou a které už ne. Díky tomu lze přesně změřit šířku zorného pole.