Jak se léčí zánět spojivek?
Jak se léčí zánět spojivek?
Možnosti léčby zánětu spojivek se liší v závislosti na jeho příčině a závažnosti. Dokud se ho zcela nezbavíte, nenoste čočky ani make-up. Kontaktní čočky, roztok i make-up, které už přišly do kontaktu s nakaženýma očima, vyhoďte. Tím předejdete opětovné kontaminaci očí.
Příznaky zánětu spojivek mohou po několika týdnech odeznít samy od sebe, takže léčba nemusí být vždy nutná. Pokud potíže přetrvávají, je potřeba zajít k očnímu lékaři.
V případě zánětu vyvolaného bakteriemi se standardně používají kapky s antibiotiky. Obvykle je lékař předepíše na jeden nebo dva týdny.
Pokud zánět nevyvolala bakterie, ale vir, kapky nepomohou. Léčba virového zánětu spojivek zahrnuje použití umělých slz, případně léků proti bolesti, studené obklady a pravidelné oplachování očních víček. Podobně jako u chřipky zmizí virový zánět spojivek, až když se tělo s nákazou vypořádá a vybuduje si vůči viru imunitu. U závažných případů virové konjunktivitidy nebo při napadení rohovky lze předepsat steroidové kapky.
Léčba virového zánětu spojivek
Pokud trpíte virovým zánětem spojivek, původní příčinou je pravděpodobně rýma. Tento zánět může trvat až 14 dní a zmizí sám. V případě virového zánětu spojivek mějte na paměti, že antibiotika vám nijak nepomohou.
Léčba bakteriálního zánětu spojivek
Pokud je zánět spojivek způsoben bakteriemi, je nejlepším řešením léčba antibiotiky. Ta mohou mít podobu ústně podávaných léků, mastiček na oči nebo očních kapek. Ve všech případech vám je musí předepsat lékař.
Léčba zánětu spojivek způsobeného podrážděním
Pokud u vás zánět způsobily dráždivé látky, vyplachujte je z očí po dobu alespoň pěti minut sterilním roztokem. Zabráníte tak usazení dráždivé látky v oku a zároveň neinvazivním způsobem zlepšíte zdraví svých očí.
Jak můžete zánětu spojivek předcházet?
-
Pravidelně si myjte ruce a používejte antibakteriální mýdlo nebo dezinfekcí, obzvláště před a po jídle, nebo když se musíte dotýkat očí.
-
Pravidelně (několikrát denně) si vyplachujte oči, aby se v nich neusazovaly bakterie. Tato prevence je obzvláště důležitá, pokud nosíte make-up. Při odlíčení také kompletně z očí odstraňujte zbytky make-upu.
-
Pravidelně si měňte povlak na polštáři, protože se na něm mohou usazovat bakterie způsobující infekci.
-
Pokud se už u vás zánět spojivek objeví, rozhodně si nesmíte oči mnout, protože by to situaci ještě zhoršilo. Jednoduše pomocí čistého kapesníčku otřete z oka hlen, kapesníček vyhoďte.
-
Nikdy si nepůjčujte kontaktní čočky, brýle, oční make-up, oční kapky ani sluneční brýle.
-
Pokud nosíte kontaktní čočky, nikdy nepoužívejte opakovaně ty jednorázové. Čočky pro opakované použití před každým použitím důkladně vyčistěte. To samé platí pro brýle.
-
Používejte jen doporučené množství kapek na léčbu zánětu spojivek. Ačkoli vám kapky pomohou díky antibakteriálnímu účinku, jejich nadměrné užívání může oči podráždit nebo způsobit jejich zarudnutí.
-
Oko si nezakrývejte, protože by to mohlo infekci zhoršit. Namísto toho použijte obklad namočený ve vlažné vodě – vodu nejprve převařte a poté ji nechte zchladnout. Přikládejte třikrát až čtyřikrát denně. Uleví vám to od bolesti, zmírní se otok a minimalizuje zarudnutí.