Senná rýma

Co je to senná rýma?

Senná rýma je sezónní alergie, která v západních zemích v nějaké míře postihuje zhruba 10–20 % lidí. Větrem přenášený pyl rostlin jako jsou třeba traviny, stromy a plevel, se dostane do kontaktu s očima, nosem a hrdlem. Pokud trpíte sennou rýmou, může to způsobit svědění očí, krvavé oči a slzení, ale také svědění nosu, rýmu a kýchání.


Senná rýma nás může mít více různých příznaků, liší se také míra její závažnosti. Může být mírná, střední nebo závažná. Někdo se s ní potýká po většinu roku, někdo jen sezónně. Také symptomy se mohou s přibývajícím věkem zmírňovat nebo naopak zhoršovat.


Výskyt senné rýmy je nejčastější na jaře. Záleží však na tom, na jaký pyl je člověk alergický. V západní Evropě se nejčastěji vyskytuje pyl stromů od března do května, pyl trav od května do července a pyl plevelů od konce června do září. Zhruba 90 % lidí trpících sennou rýmou je alergických na pyl trav. Také počasí ovlivňuje množství pylu trav ve vzduchu; horké a sušší dny bývají pro alergiky horší.


Lidé se sennou rýmou mohou být náchylnější k dalším zánětlivým stavům, jako je ekzém, dermatitida nebo astma.

Navzdory názvu, senná rýma nemá ve skutečnosti spojitost se senem. Název „senná rýma“ pochází z pověry, že je způsobena vůní sena. Podobný problém má i angličtina, kde má senná rýma pojmenování "hay fever", tedy senná horečka.


Jak senná rýma ovlivňuje oči?

Pokud máte sennou rýmu a pyl se dostane do kontaktu s očima, může to vyvolat několik různých obtíží. Patří mezi ně svědění očí, slzení, červené a krví podlité oči a červená, nafouklá a oteklá víčka. Může také způsobit změnu barvy pleti pod očima, zejména u dětí. 


Související články

Léčba senné rýmy

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku