Makulární otok

Co je makulární otok (edém)?


Makulární edém je nahromadění tekutiny v makule, tedy ve středu sítnice. Sítnice obsahuje buňky, které detekují světlo přicházející do očí. Makula má nejvyšší koncentraci těchto buněk a zajišťuje proto detailní vidění, které nám mimo jiné umožňuje číst. Více o sítnici si můžete přečíst v našem článku Jak funguje oko


Netěsné cévy v sítnici mohou způsobit nahromadění krve a jiné tekutiny v makule, což vede k makulárnímu otoku.

 

 

Příčiny makulárního edému


Makulární edém je velmi často spojen s cukrovkou. Diabetici by určitě měli alespoň jednou ročně podstoupit oční test. Cílem je zejména kontrola diabetické retinopatie a posouzení rizika makulárního edému, případně dalších očních nemocí spojených s diabetem. Riziko rozvoje makulárního edému je vyšší u lidí, kteří trpí cukrovkou po dlouhou dobu či nemají diabetes správně kontrolovaný. Rizikovým faktorem je také kouření a těhotenství. 


Makulární otok může být způsoben také operací šedého zákalu. V takových případech je obvykle dočasný a lze jej léčit pomocí očních kapek.

 
Cystoidní makulární edém je stav, kdy se v makule hromadí tekutina v důsledku ucpání krevní cévy. To se může stát kvůli vysokému krevnímu tlaku nebo vysoké hladině cholesterolu. Kouření, cukrovka a stárnutí jsou v tomto případě hlavní rizikové faktory. Když je krevní céva ucpaná, může tekutina vytéct a nahromadit se v makule, což vyvolá otok a poškozuje zrak.  


Makulární edém může být také vyvolán zánětlivými onemocněními a poruchami imunitního systému, včetně sarkoidózy a toxoplazmózy.


Příznaky makulárního edému


Zpočátku nemusí mít makulární edém téměř žádné zjistitelné příznaky. Později však můžete zaznamenat příznaky jako:

  • Rozmazané nebo zkreslené vidění

  • Tmavé skvrny nebo mezery

  • Potíže se čtením

  • Rovné linie vypadají zvlněné nebo ohnuté

  • Citlivost na jasné světlo

  • Vnímaná vybledlost barev 

Dojem, že objekty mění tvar, velikost nebo barvu nebo dokonce mizí

Makulární edém není bolestivý a neovlivňuje periferní vidění (kvalitu vidění v okrajích zorného pole).
Pokud máte příznaky makulárního edému, zejména pokud jste diabetik, měli byste okamžitě navštívit svého oftalmologa, aby mohl zkontrolovat, zda skutečně jde o makulární edém, a následně navrhnout správnou léčbu.


Léčba makulárního edému


Pokud má váš oční lékař podezření na makulární edém, oko zkontroluje. Nejčastěji se používají speciální oční kapky k rozšíření zornice, aby do oka bylo lépe vidět. K detailnímu zkoumání zadní části oka se používají štěrbinové lampy v kombinaci s nástroji pro zvětšení obrazu. Může se také provést sken OCT (optická koherentní tomografie). Někdy se využívá i test zrakové ostrosti, kdy se pacientovi ukážou řady zmenšujících se písmen a ověřuje se, jakou velikost je ještě schopen přečíst. 


Pokud je u vás diagnostikován makulární edém, existují různé možnosti léčby, jako jsou intraoční injekce nebo operace. Nejlepší volba léčby bude záviset na konkrétní příčině otoku. Je důležité léčit základní příčinu, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak, poté lze efektivně léčit poškození sítnice.


Pokud je makulární edém způsoben zánětlivým onemocněním, mohou být použity k léčbě steroidy. Diabetický makulární edém se nejčastěji léčí pomocí injekcí do oka. Použije se lokální anestetikum a injekce se dává do koutku oka.


Laserová chirurgie je další možností léčby makulárního edému, a to v případech, kdy nemoc neovlivňuje střed makuly. Tato možnost léčby se však obvykle používá k prevenci zhoršení problému spíše než k jeho úplnému vyléčení. Další možností chirurgické léčby je vitrektomie, která spočívá v odstranění části rosolovité tekutiny (sklivce) z vnitřku oční bulvy.

 

Související články

Makulární díra

Věkem podmíněná makulární degenerace

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku