Léčba ječného zrna

Jak léčit ječné zrno?

Pokud máte ječné zrno, nemusíte se bát. Obvykle to nepředstavuje vážný problém a zrno zmizí samo během několika týdnů.

Je však možné, že se ječné zrno vyvine ve vlčí zrno (chalazion). To je tvrdá boule, která není bolestivá, ale může nám znepříjemňovat život několik měsíců nebo dokonce let.

Je hned několik věcí, které můžete udělat pro urychlení procesu hojení nebo pro zmírnění bolesti. Patří mezi ně teplé obklady, peeling očních víček, masáže očí a užívání léků proti bolesti. Pokud máte zrno, které nemizí po dlouhou dobu, nebo pokud se zrno objevuje opakovaně, měli byste se poradit se svým lékařem. Může vám dát antibiotika nebo steroidy.


Úleva od bolesti 

Pokud je zrno bolestivé, navštivte lékárníka. Může vám doporučit volně prodejné léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen, aby se bolest tlumila. Pokud tyto léky nezaberou, lze navštívit lékaře. 

Zrno je dobré ošetřovat přiložením teplého obkladu několikrát denně, díky tomu se sníží otok. Nejprve si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou, poté namočte čistý hadřík do teplé vody a přidržte jej na zavřeném oku po dobu 5 až 10 minut. Pokud hadřík příliš rychle vychladne, navlhčete jej znovu. Právě teplo má pozitivní vliv na zmírnění otoku a může i pomoci uvolnit hnis. 

Pokud máte ječné zrno, nepoužívejte oční krémy ani pleťové vody. Nenoste ani kontaktní čočky, protože by mohly šířit infekci ze zrna do rohovky na přední straně oka. Také byste se měli vyvarovat sdílení ručníků s dalšími lidmi, abyste je nenakazili. Vyhoďte veškerý oční make-up nebo štětce na make-up, pokud se dotýkaly vašich očí, protože je pravděpodobné, že jsou infikovány. Můžete je vyměnit poté, co se vám oko zahojí.


Péče o oblast s ječným zrnem

Hlavní je udržovat ječné zrno a jeho okolí v čistotě. Použijte teplou vodu a jemný hadřík. Také čistý teplý obklad a jemné masírování jednou nebo dvakrát denně může pomoci zmírnit bolest.

Můžete také aplikovat peeling, což je přípravek určený speciálně pro hygienu očních víček. Aplikujte jej při jemném masírování oblasti tak, abyste odstranili nečistoty z okraje víčka. To může pomoci k rychlejšímu odtoku hnisu ze zrna.

Pokud zrno nezmizí samo během několika týdnů, nejspíš budete muset navštívit lékaře. Může použít sterilizovanou jehlu k tomu, aby udělal malý otvor na vnitřní nebo vnější straně očního víčka, zrno propíchnul, a tak vypustil hnis nebo ucpaný maz. Nebojte se, v takovém případě budete mít lokální anestetikum.


Léky na ječná zrna

Pokud vám zrno způsobuje bolest, mohou vám pomoci léky, jako je paracetamol nebo ibuprofen.

Kromě léků proti bolesti neexistují žádné speciální léky na ječné zrno jako takové. Antibiotika se na ně při standardním průběhu nepoužívají, takže je nepravděpodobné, že by je lékař předepsal. Pokud se vám však zrna tvoří často nebo se zrna nemůžete zbavit dlouhou dobu, je použití antibiotik možné. Také je možné, pokud tvorba zrn souvisí s dalšími nemocemi, zejména kožními.


Související články

Ječné zrno

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku