Jak si správně chránit oči před sluncem

s dioptriemi i bez


Když přijde léto a s ním konečně i teplo a slunce, máme chuť být venku a pořádně si to užít. Jít ven, na procházku, zahrádku nebo třeba k vodě. Ovšem slunce má i svoje riziko: UV záření. Že je potřeba před ním chránit naši pokožku, to bereme skoro automaticky. S ochranou zraku je to už horší, přitom ale zejména sítnice je na něj velmi citlivá a paprsky ji mohou i trvale poškodit. Řešení je docela snadné: sluneční brýle. Jak ale vybrat ty správné brýle? A jak řešit, když kromě ochrany před sluncem potřebujete i korekci zraku o nějaké dioptrie? Nebojte, na tohle všechno máme odpovědi a k tomu i užitečné módní tipy, které se budou při výběru hodit.

Co je ultrafialové (UV) záření?

Lidé jsou tak nastavení už od pravěku. Když je zima a pošmourno, nejradši bychom zalezli do jeskyně a byli pěkně v bezpečí. Když je naopak hezké počasí a svítí sluníčko, máme hned víc energie, lepší náladu a chuť vyrážet ven. Slunce nám svými paprsky kromě příjemného pocitu posílá i UV záření. A právě před ním se musíme chránit.

UV je anglická zkratka „ultra-violet“, tedy „ultrafialové“. Je to jedna ze složek slunečních paprsků, vlny s nejkratší délkou. Kromě nich máme ještě infračervené, ty jsou naopak nejdelší, jejich efektem je teplo. A pak tu máme viditelné spektrum – díky němu vnímáme barvy. Když se podíváme v detailu na UV, má více typů. Typ UV-A, které může třeba za opálení. Očím škodí ta jeho část, kterou neodfiltruje ozónová vrstva a pak rohovka s čočkou, a která projde až na sítnici. Pak UV-B, který pro naše zdraví je negativní ještě víc. I tenhle typ by měla odchytit ozónová vrstva, jenže s tím, jak je poškozená, ho na zemi proniká víc, než by mělo. Na sítnici se ale nedostane. A poslední typ je UV-C, který způsobuje hlavně stárnutí pokožky a může vyvolávat rakovinu. Toho naštěstí na zemský povrch projde atmosférou jen málo.


Proč se před UV zářením chránit?

Když jdeme v létě ven a máme odhalenou pokožku, automaticky sáhneme po opalovacím krému s dostatečně silným faktorem. A děláme dobře – pokožka je na UV záření citlivá. Nejde přitom jen o spálená záda, ale i zvyšující se riziko kožních onemocnění. S očima je to přitom docela podobné. Když budeme oči bez ochrany vystavovat slunečním paprskům, můžeme si je časem poškodit nebo si přivodit nemoc, jako je šedý zákal. Při jednorázovém přetížení si můžete přivodit sněžnou slepotu.  

Zejména starší lidé a děti jsou obzvláště citliví na sluneční světlo. Čočka nezralých dětských očí propouští až 50 % UV paprsků. Výsledkem je, že zhruba 80 % všeho vystavení UV záření proběhne před dovršením 18 let.Základ ochrany zraku? Sluneční brýle.

Základem ochrany očí jsou sluneční brýle s UV filtrem. Ten v praxi zajistí, aby přes sklo (slovo „sklo“ tu berte s nadsázkou, čočky mohou být z nejrůznějších materiálů) neprošlo, co projít nemá. Základní pravidlo zní, že by brýle měly mít parametr UV 400. "Tohle číslo znamená, že k vám přes ně neprojde záření s vlnovou délkou menší než 400 nanometrů. Tedy UV záření. Někdy se také udává číslo mezi 0 a 4, kde 4 odpovídá právě oněm 400 nanometrům. Jen si dejte pozor na to, že číslem se označuje i stupeň tmavosti skel, který přitom s UV ochranou nijak nesouvisí. UV filtr mohou mít i úplně čiré brýle," říká odbornice z GrandOptical Lucie Adámková. 

Pokud nemáte dioptrické brýle, pak máte o starost méně a můžete klidně přeskočit až na poslední odstavec o tom, jak si vybrat správné brýle pro váš typ obličeje. Stejně tak můžete přeskočit, pokud nosíte kontaktní čočky a k tomu se chráníte slunečními brýlemi bez dioptrií. Pokud ale jinak brýle nosíte a přemýšlíte, jak svou korekci zraku se slunečními brýlemi skloubit, pak se vám bude následující text hodit. Podíváme se totiž na to, jaké možnosti tu pro vás jsou.


Jak skloubit dioptrie a sluneční brýle?

  • Kontaktní čočky

Tohle jsme nakousli o kousek výš. Prostě nosíte čočky jako vždycky, jen si vezmete sluneční brýle s UV filtrem. Ne každý ale kontaktní čočky chce nosit, ať už kvůli pocitu v očích, nebo kvůli vyšším nákladům v porovnání s brýlemi.

  • Sluneční klipy

Když se řekne sluneční klipy, většina lidí si představí nepříliš pěkné brýle s odklápěcími slunečními filtry. To možná historicky pravda byla (a i tehdy to byla věc vkusu), nicméně dnes už to je jinak. Tmavá ochranná vrstva je přichycená magneticky a že nejde o klasické sluneční brýle prakticky nejde poznat. Nevýhoda je, že lidé obvykle pro sluneční brýle preferují jiný styl než pro klasické dioptrické, které nosí třeba do práce.

  • Brýle se samozabarvovacím sklem

Samozabarvovací brýlové čočky jsou pohodlné řešení. Jsou dioptrické a v běžných podmínkách jsou čiré, což je při práci nebo při čtení ideální. Vlivem dopadajícího slunečního záření se automaticky ztmaví. Tohle je dobré a příjemné řešení třeba když máte práci, při které často měníte prostředí. Typicky když pracujete ve stavebnictví a část dne pracujete u počítače, část dne jednáte s klienty a část dne trávíte přímo v terénu. Nevýhoda je podobná jako u slunečních klipů, většina lidí chce jiný styl klasických a volnočasových brýlí.

  • Sluneční dioptrické brýle

Tohle je varianta, na kterou se podíváme blíž. Nabízí totiž největší výběr a škálu možností. V principu funguje tak, že si vyberete obroučky slunečních brýlí, které se vám líbí, a které to umožňují, a do nich se zabrousí dioptrické sluneční čočky. Nebo si tmavá skla dáte do obrouček pro normání brýle. Oči mají ochranu před světlem a současně potřebnou podporu pro ostré vidění.


Sluneční dioptrické brýle

Když se rozhodnete pro sluneční dioptrické brýle, budete mít spoustu možností, z nichž vybírat. Kromě stylu samotných obrub a skla i jeho barvu, míru zatmavení, polarizaci či zrcadlovou úpravu. Jsou to zkrátka perfektní brýle na míru podle toho, co potřebujete a jaký je váš styl. Chcete si rovnou nějaké vybrat? U nás naleznete opravdu širokou nabídku slunečních brýlí


Více se dozvíte zde: 

Ochrana před sluncem nebo perfektní vidění?


Jak si správně vybrat sluneční brýle

Sluneční brýle se stávají nezbytnou součástí naší výbavy minimálně od jara do podzimu, pokud jste vášnivým milovníkem hor, neodložíte je ani v zimě. Sluneční brýle jsou stále pro většinu lidí zejména designovou záležitostí. Ideální brýle by vám měly samozřejmě sedět k obličeji, být vám pohodlné a splňovat také nutný UV filtr (400) a polarizační film, čímž vám tyto brýle ochrání zrak před nepříjemným zimním větrem či silným horským sluníčkem.

Při výběru dioptrických brýlích je vždy potřeba se poradit s odborníkem, u slunečních to úplně nutné není, i přesto by měl být výběr brýlí velice důkladný.

"Brýle budou vaší každodenní součástí, proto se s nimi musíte cítit pohodlně. Obroučky jsou velmi důležitá součást. Při výběru obrouček pamatujme na to, že by neměly být širší než lícní kosti. Spodní část obroučky by se rozhodně neměla dotýkat tváře. U výběru obrouček záleží také na počtu dioptrií (pokud vybíráte dioptrickou variantu)," upřesňuje Lucie Adámková.

Na materiálu záleží. Vybírejte ten, který je vám příjemný, samozřejmě nezapomeňte také na různé alergie či nesnášenlivost vůči některým materiálů. Kovové obroučky vydrží déle než plastové. Plastové jsou zase vhodnější pro alergiky.

Výběr brýlí se také do velké míry řídí podle tvaru obličeje. Lidem s oválným obličejem budou slušet snad všechny typy brýlí. Obličej trojúhelníkového a čtvercového typu snese zase oválný tvar. Kulatý obličej můžete díky geometrickým tvarům obrub opticky protáhnout - ostatně, víc si o tom můžete přečíst v našem článku o tom, jaké brýle se hodí pro jaký tvar obličeje

Pokud váháte s barevností brýlí, pomůže vám rozlišení barevné typologie obličejů. Ty se rozdělují příhodně do čtyř kategorií podle ročního období. Jarním typům budou slušet světlé až středně tmavé barvy se žlutým podtónem. S šedou barvou nešlápnou vedle letní typy obličejů. Podzimní typ zase může vsadit na barvy podzimního listí a pro poslední zimní typ obličeje jsou vhodné jasné a studenější barvy.

Garance 100% spokojenosti

Nejdůležitější je pro nás spokojenost našich zákazníků.
Profesionální služby, na které je spolehnutí.

  • 90denní garance měření zraku
  • Doživotní servis
  • Garance 100% spokojenosti s multifokálními brýlemi
Podrobnosti Podrobnosti

Loading...

[ErrorDialogTitle]

asdfasdfasd

Úspěch

Produkt byl úspěšně přidán do vašeho nákupního košíku